بازار کار استانبول + پردرآمدترین شغل ها

بازار کار استانبول + پردرآمدترین شغل ها

بازار کار استانبول و به صورت کلی کشور ترکیه در برخی مشاغل بسیار عالی است. استانبول یکی از چند شهری است که معمولا مهاجران بیشتری می‌پذیرد. علت می‌تواند رشد و پیشرفت استانبول در عرصه های تحصیلی و اقتصادی و اجتماعی و … باشد. اگر شما به هر دلیلی قصد مهاجرت به این شهر زیبا را داشته باشید، باید برای تامین معاش خود به فکر یک شغل مناسب در آن جا باشید.

لازم است بدانید که شرایط کاری در ترکیه برای اتباع خارجی با مقیمان ترکیه متفاوت است. بهتر است بگوییم برای پذیرش کاری در این شهر افراد مهاجر باید مراحل قانونی لازم را پشت سر بگذارند. برخی افراد بدون آگاهی دقیق از شرایط کار در استانبول ترکیه، صرفا می‌گویند ما میخواهیم برای کار به استانبول برویم.

این در حالی است که شما اگر میخواهید در استانبول کار کنید، باید شرایطی داشته باشید. به عنوان مثال یکی از این شرایط این است که تسلط کافی را بر زبان ترکی استانبولی داشته باشید.

اخذ ویزای کار در استانبول

برای کار در استانبول قبل از هر چیزی متقاضی باید اجازه کار یا یک دعوت نامه از سوی یک کارفرمای مقیم ترکیه را داشته باشد. پس از این دعوت نامه، با فرد مذکور یک قرارداد کاری بسته می‌شود که معمولا مدت زمان این قرار داد ها یک ساله می‌باشد.

بازار کار ترکیه

در صورتی که بعد از اتمام مدت زمان قرارداد، کارفرما از کار این فرد رضایت کافی را داشته باشد، قرارداد تمدید می‌شود. تمدید این قرارداد کاری برای بار دوم به مدت 3 سال است.

پس از 5 سال کار و اقامت متقاضی یک قرارداد مستقل نیز صادر می‌گردد و با وجود آن متقاضی می‌تواند به صورت مستقل کار کند. برای گرفتن مجوز کار در استانبول و همچنین اقامت دائمی در این شهر باید حداقل 8 سال از کار فرد در استانبول گذشته باشد.

دو روش اخذ مجوز کار:

متقاضیان می‌توانند هم از داخل خاک ترکیه و هم خارج از آن درخواست مجوز کار کنند. در روش اول برای ورود به بازار کار استانبول متقاضی می‌تواند به صورت آنلاین درخواست مجوز کار کند. او درخواست خود را مستقیما و به صورت الکترونیکی برای وزارت کار ترکیه ارسال می‌کند.

در روش دوم متقاضی باید از طریق سفارت ترکیه و یا از طریق کنسولگری کشوری که در حال حاضر در آن اقامت دارد و آن هم به صورت الکترونیکی و آنلاین اقدام نماید. نتیجه‌ی درخواست مجوز کار طی 30 روز اعلام و در صورت موافقت اداره کار، مجوز صادر می‌گردد.

مشاغل مورد نیاز در استانبول

معمولا هر منطقه با توجه به شرایط اقتصادی و جغرافیایی که دارد، شغل های مورد نیاز مختص به خود را دارد. شهر استانبول از مناطقی است که جنسیت متقاضی چه مرد باشد چه زن می‌تواند شغل مناسبی برای خود پیدا کند. شغل های زیر عمدتا شغل های مناسبی برای مردان در استانبول می‌باشد:پردرآمدترین مشاغل ترکیه

 • جوشکاری
 • گارسونی
 • مشاغل مرتبط با هتل ها
 • تور های لیدری
 • اغذیه فروشی
 • و …

همچنین شغل های زیر از جمله مشاغل موردنیاز در استانبول برای زنان است:

 • خیاطی
 • آشپزی
 • طراحی لباس
 • آرایشگری
 • بسته بندی پوشاک
 • و …

شغل ترجمه و ویرایش نیز یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز و ضروری در استانبول معرفی می‌شود. این شغل اساسی نیازمند مهارت های بالای گرامری است. یعنی متقاضی بایستی در هنرهای نوشتاری و گرامر از مهارت و تجربه بالایی برخورد باشد.

همچنین اگر دارای تجربه کافی در ارتباط با کودکان هستید، پرستاری بچه در ترکیه از جمله شغل هایی است که همواره مورد نیاز بوده است. فراموش نکنید که تیم ایمان قارون در زمینه مشاور تخصصی در مناطق مختلف شهر استانبول همواره شما را یاری می‌کنند.

حقوق و مزایا و ساعت کاری در استانبول

همان طور که می‌دانید حقوق، مزایا و ساعت کاری در انواع شهر ها و کشور ها و همچنین با توجه به نوع کار متفاوت است. واحدهای پولی ترکیه در حقوق را می‌توان لیر و یورو معرفی کرد. البته قابل ذکر است که اگر شما در شرکت های بین‌المللی قصد فعالیت داشته باشید، حقوق شما به دلار داده می‌شود.

شما می‌توانید در صرافی های استانبول به میزان دلخواه دلار را با لیر تعویض کنید. پایه حقوق در استانبول برای کارگر ساده از 1500 لیر در سه ماهه اول اشتغال شروع می‌شود و در ماه‌های بعد افزایش می‌یابد.

برای مشاغل حرفه‌ای و تخصصی این مبلغ از 2000 لیر به بالا است. ساعت کاری معمولا در استانبول روزانه حدود 10 ساعت حساب می‌شود و در صورت دارا بودن مجوز کار و کار به صورت قانونی، کارفرما موظف به پرداخت بیمه کارگران خود نیز می‌باشد.

بازار کار استانبول

تاسیس شرکت در استانبول و دریافت اقامت این شهر

یکی از بهترین راهکارها برای دریافت اقامت استانبول تاسیس یک شرکت در این شهر است. به عبارتی با تاسیس یک شرکت در ترکیه قادر خواهید بود با یک تیر دو نشان بزنید؛ که هم شامل کسب درامد می‌شود و هم اجازه اقامت به راحتی و با مدت زمان طولانی تری به شما داده می‌شود.

این مدت از حدود 5 سال الی اقامت دائم متغیر است. شما در این روش نیاز به همکاری با کارفرمای دیگر ندارید و برای کار در استانبول تنها نیاز به یک سرمایه گذاری مناسب در استانبول با حوزه فعالیت قوی دارید. به بیانی ساده تر با انجام این کار به سفارت اثبات می‌کنید که حضور شما در ترکیه می‌تواند باعث رشد اقتصادی کشور ترکیه باشد.

برخی از پردرآمدترین مشاغل در ترکیه

عنوان شغل درآمد ماهانه (لیر)
دکتر یا متخصص جراحی 14.000 تا 45.000
مدیر بانک 9.000 تا 28.000
جراح دندانپزشک 7.000 تا 24.000
خلبانی هواپیما 6.000 تا 18.000
حسابداری 5.000 تا 9.000
اساتید دانشگاه 7.000 تا 21.000
وکالت 10.000 تا 30.000
قاضی دادگاه 12.000 تا 38.000
مدیر مالی 8.000 تا 25.000
مشاغل مرتبط با داده و شبکه 5.000 تا 9.000

جمع بندی

بازار کار استانبول برای بسیاری از مشاغل پر رونق است. شما باید با توجه به شرایط و وضعیت خود نسبت به پیدا کردن کار مناسب خود اقدام کنید یا شرکت تاسیس کنید. برای اینکه بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند و درجریان تمامی موارد قرار بگیرید.

یکی از خدمات ایمان قارون در زمینه کاریابی در استانبول و ثبت شرکت در استانبول است. می‌توانید از صفحه تماس با من روش های ارتباطی با ما را مشاهده کنید.

نوشته های مرتبط