کسب و کار در ترکیه از 0 تا 100

کسب و کار در ترکیه از 0 تا 100

کسب و کار در ترکیه و اخذ ویزای کار در کشور ترکیه، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید در این کشور کار و اقامت کنید. البته بعضی مشاغل تا قبل از اخذ شهروندی ترکیه در این کشور ممنوع است. بعضی مشاغل مانند پزشکی، مهندسی و … در کشور ترکیه قبل از اخذ شهروندی ترکیه ممنوع است.

همچنین اگر می‌خواهید کسب و کار خود را در ترکیه راه‌اندازی کنید، باید به صورت روان و سلیس قادر به صحبت با زبان ترکی استانبولی باشید. اگر می‌خواهید کسب و کار خود را در کشور ترکیه راه ‌اندازی کنید برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله همراه ما باشید.

بررسی قوانین کار در ترکیه

در همه کشورها قوانین خاصی برای کار و اشتغال حاکم است. این قوانین در مورد کشور ترکیه نیز صدق می‌کند؛ پس قبل از کار در کشور ترکیه باید قوانین کار در این کشور را بررسی کرد.

به عنوان مثال یکی از این قوانین عدم اجازه اشتغال برای افراد خارجی در رشته‌هایی مانند حقوق، پزشکی، معدن و … است. ساعات کاری در کشور ترکیه 45 ساعت در طی هفته است و معمولا از ساعت 8:30 تا 17:30 می‌باشد. البته این شرایط در مورد مشاغل متفاوت فرق می‌کند.

کسب و کار در استانبول

نحوه اجازه کار در ترکیه

برای اخذ اجازه کار در کشور ترکیه چهار نوع روش وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

  • اجازه کار موقت
  • اجازه کار دائمی
  • اجازه کار مستقل
  • اجازه کار با کارت فیروزه‌ای

کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر به آن وارد می‌شوند. بنابراین راه‌اندازی کسب و کار در این کشور می‌تواند بسیار سودآور باشد.

کسب و کار در ترکیه

شما قبل از راه‌اندازی کسب و کار خود باید مشاغل پرسود در کشور ترکیه را بشناسید و همچنین مشاغلی که در کشور ترکیه کمتر به آن پرداخته شده است با اندکی بررسی می‌توانند سودآور باشند. اما توجه به این نکته مهم بسیار حائز اهمیت است.

حتماً قبل از انجام کار با کارفرمای خود قرارداد کاری منعقد کنید تا روال انجام کارهای شما قانونی باشد. همچنین علاوه بر قانونی بودن کار بتوانید از مزایای کاری این کشور بهره‌مند شوید.

اخذ اقامت ترکیه با اجازه کار

قبل از گرفتن اجازه کار باید به فکر اجازه اقامت خود باشید. به محض تقاضا برای کار باید تقاضا برای اقامت را نیز ارائه دهید؛ معمولاً 6 روز زمان دارید تا بتوانید مدارک فیزیکی را به سازمان مربوطه ارائه نمائید.

به محض تایید اجازه کار در ترکیه، اجازه اقامت در این کشور به مدت یک سال تمدید می‌شود. اجازه اقامت به گونه‌ای است که به محض تمام شدن باید تمدید گردد وگرنه شما مجبور به خروج از کشور ترکیه هستید.

خبر خوش اینکه اگر 5 سال متوالی در این کشور اجازه اقامت بگیرید بعد از 5 سال اقامت دائم خواهید داشت. بعد از اقامت دائم قادر به دریافت پاسپورت کشور ترکیه خواهید بود.

مزیت‌های کار در کشور ترکیه

از مهم‌ترین مزایای کار در کشور ترکیه، کسب اقامت دائم در این کشور است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بعد از انعقاد قرارداد رسمی با کارفرما و تمدید اقامت به مدت 5 سال می‌توانید اقامت دائم را دریافت کنید. نکته اصلی داشتن قرارداد کاری مشخص است.

قراردادهای کاری کشور ترکیه

کشور ترکیه مانند هرکشور دیگری برای کارمندان خود قوانینی وضع کرده است که در قالب قرارداد به کارمندان ارائه می‌شود. قوانین کاری کشور ترکیه به این صورت است که دو ماه قرارداد کاری با فرد منعقد می‌گردد و در این مدت هر دو طرف می‌توانند قرارداد را فسخ نمایند.

در این دوره دو ماهه هیچ گونه جریمه‌ای به فرد در صورت فسخ قرارداد تعلق نمی‌گیرد. بعد از پایان این دوره آزمایشی دو ماهه، فرد در صورت پذیرش در این دوره دو ماهه، قادر به ادامه کار خواهد بود و قرارداد یکساله منعقد می‌گردد.

کسب و کار در ترکیه

قوانین مدت زمان مرخصی و تعطیلات در کشور ترکیه

از مهم‌ترین قانون‌های کار، داشتن دو هفته مرخصی برای کارمندان تمام وقت است. در مورد کارمندان نیمه وقت بسته به نظر کارفرما این میزان تعیین می‌شود.

به همین خاطر در کارهای نیمه وقت مشکلاتی در زمینه تعیین مرخصی سالانه وجود دارد. در حقیقت هرچه شرکتی که شما را استخدام می‌کند معتبرتر باشد این مشکلات نیز کمتر خواهد بود.

اخذ مجوز کار در کشور ترکیه

مانند هر کشور دیگری در کشور ترکیه نیز به مجوز کار نیاز دارید. اخذ مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه است. نکته مهم و قابل توجه این است که توریست‌ها و گردشگران قادر به اجازه و کسب مجوز کار نیستند مگر اینکه شش ماه از اعتبار اقامت برخوردار باشید. تا وزارت کار و امور اجتماعی به شما مجوز کار اعطا نماید.

بررسی مشاغل پرکاربرد در کشور ترکیه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم برای افزایش رونق در کسب و کار و سودآوری باید به مشاغلی در کشور ترکیه پرداخت که به آن‌ها کمتر توجه شده و یا باز کار آن‌ها بسیار پررونق است.

مشاغلی که در زمینه گردشگری و توریسم است معمولاً بازار پررونقی دارد. از سویی بسیاری از مشاغل مانند پزشکی، مهندسی، وکالت و در صورتی میسر است که افراد موفق به اخذ پاسپورت و حق شهروندی کشور ترکیه شده باشد.

جمع بندی

کشور ترکیه این روزها به مقصدی برای کسب و کار و تحصیل برای ایرانیان و حتی جهانیان تبدیل شده است. نزدیکی این کشور به ایران و شرایط آسان کار و تحصیل در آن باعث شده هرساله ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت نمایند.

از سویی به دلیل موقعیت گردشگری و توریستی بازار کار بسیاری از مشاغل مرتبط با توریست و گردشگر بسیار پررونق است. همین بازار کار عالی منجر به مهاجرت عده زیادی برای داشتن کسب و کار پررونق‌تر شده است.

از بزرگترین مزایای کاری در کشور ترکیه این است که ساعات کاری این کشور تقریباً مانند کشور ایران است. اما روزهای تعطیلی آن متفاوت و شامل شنبه و یکشنبه است. قبل از شروع به کار در این کشور باید مجوزهای لازم را اخذ نمائید و بعد از آن با یک دوره آزمایشی دو ماهه و انعقاد قرارداد شروع به کار می‌کنید.

نکته مهم در این قرارداد دو ماهه این است که هیچگونه جریمه و غرامتی در صورت صرفنظر کردن متوجه شما و یا کارفرما نیست. پزشکان، مهندسان، وکلا و تعدادی از مشاغل برای شروع به کار باید حتماً پاسپورت و اقامت دائم اخذ نمایند.

در صورتی که در رابطه با کسب و کار در ترکیه سوالی دارید می‌توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. همچنین جهت مشاوره با تیم قارون می‌توانید از صفحه تماس با ما استفاده کنید.

نوشته های مرتبط