تحصیل در مدارس دبی از ابتدایی تا دبیرستان

تحصیل در مدارس دبی از ابتدایی تا دبیرستان

مدارس دبی و تحصیل در آنها یکی از دغدغه های والدین برای فرزندشان است. کشور امارات و به خصوص شهر دبی دارای مدارس دولتی و خصوصی زیادی هستند که به محبوبیت بالایی نیز دست یافته‌اند. این امکان برای ایرانیان وجود دارد تا بتوانند فرزند خود را به مدارس دبی برای تحصیل بفرستند و در دبی تحصیل کنند.

تحصیل در دبی در بین ایرانیان دارای محبوبیت است که یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این کشور، نزدیکی آن به ایران است. زبان رسمی در دبی یا همان کشور امارات عربی است ولی می‌توانید در این کشور به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. در صورتی که قصد دارید فرزندتان در دبی تحصیل کند، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا برخی نکات مهم را متوجه شوید.

مقطع ابتدایی در دبی

تحصیل در امارات از سن 6 سالگی اجباری می‌باشد و مانند ایران به مدت 12 سال به طول می‌انجامد. تحصیلات ابتدایی در امارات اجباری است. اکثر مدارس خصوصی آموزش ابتدایی و متوسطه را در یک محل ارائه می‌دهند، بنابراین دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه ابتدایی نیازی به انتقال به مدرسه جداگانه ندارند.

موضوعات اصلی آموزش در مقطع ابتدایی شامل دروس علوم دینی، زبان عربی و انگلیسی، ریاضی و علوم می‌باشد و فعالیت‌های هنر، فیزیک، موسیقی و ورزش نیز از ملزومات دوره ابتدایی هستند. تحصیل برای دانش آموزان اماراتی رایگان می‌باشد و در مدارس دولتی امارات پسرها جدای از دخترها به کلاس می‌روند.

مدارس دبی

مقطع راهنمایی در دبی

مقطع راهنمایی به مدت 3 سال بوده و از سن 12 سالگی شروع و تا 15 سالگی ادامه خواهد یافت. این دوره نیز مانند دوره دبستان اجباری می‌باشد. در این مقطع مدارس خصوصی از برنامه های درسی کشور خود پیروی می‌کنند. اما تحت مجوز و نظارت وزارت آموزش و پرورش و اداره دانش و توسعه انسانی (KHDA) فعالیت می‌کنند.

وزارت آموزش و پرورش، دارای یک اداره آموزش خصوصی برای نظارت، نظارت و تنظیم مدارس خصوصی است تا سیاست ملی اجرا شود. برنامه‌های درسی ملی باید توسط بخش‌های مربوطه در وزارتخانه تأیید شود و با موضوعات خاصی از جمله معارف اسلامی (برای مسلمانان عرب و غیر عرب)، مطالعات اجتماعی عربی و زبان عربی (برای دانش‌آموزان عرب و به عنوان دروس اضافی برای دانش آموزان غیر عرب تکمیل شود.

مقطع دبیرستان در دبی

مقطع دبیرستان در کشور امارات نیز حدود 3 سال طول می‌کشد. یعنی از 15 سالگی تا 18 سالگی دانش آموزان در مقطع دبیرستان قرار دارند.

در این مقطع همانند ایران دانش آموختگان باید گرایشی برای خود انتخاب نمایند. این گرایش به دو گروه دوره های نظری و دوره های فنی و حرفه ای تقسیم بندی می‌شوند.

مدارس دولتی و خصوصی و بین المللی در دبی

به طور کلی مدارس دبی به 3 نوع مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس بین‌المللی تقسیم بندی می‌شوند. دسته اول مدارس دولتی دبی هستند که زبان آموزش در مدارس دولتی عربی است، در حالی که انگلیسی اغلب به عنوان زبان دوم تدریس می‌شود. در امارات یک برنامه درسی جامع برای پسران و دختران وجود دارد.

جالب است بدانید که در حالی که مدارس دولتی اغلب در رتبه‌های پایین‌تری از مدارس بین‌المللی قرار دارند، دولت امارات اصلاح نظام آموزش عمومی امارات را در اولویت اصلی خود قرار داده است.

دسته دوم مدارس خصوصی هستند که طبیعتا دارای هزینه های بالاتری می‌باشند. می‌توان گفت مناسب مهاجرانی می‌باشند که به دنبال مدارسی هستند که از برنامه های درسی ملی کشور خود پیروی می‌کنند. بر خلاف سایر کشور ها مدارس خصوصی در دبی مترادف با مدارس بین‌المللی هستند.

دسته نهایی مدارس بین‌المللی نام دارند که تا سال 2015، کودکان مهاجر نمی‌توانستند در مدارس دولتی امارات متحده عربی شرکت کنند و سپس این مدارس ساخته شدند.

این امر به وضوح توضیح می‌دهد که چرا مدارس بین‌المللی زیادی در این کشور وجود دارد که اکثر آنها استانداردهای بالایی دارند. به عنوان یک مرکز جهانی مهاجرت، دبی یکی از بالاترین تمرکز مدارس بین‌المللی در جهان را دارد.

تحصیل در مدارس دبی

اخذ ویزا برای تحصیل در مدارس دبی

به طور معمول برای ورود به امارات و تحصیل در مدارس دبی به اخذ ویزا از سفارت نیاز خواهید داشت. ویزای تحصیلی امارات معمولا به مدت یک ساله صادر می‌گردد. پس از گذشت سال اول تحصیل شما در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در مدارس دبی داشتید باید جهت تمدید ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

برای ویزای تحصیلی باید مدارک لازم را به همراه داشته باشید و از مصاحبه تحصیلی نیز با موفقیت عبور کرده باشید. برخی از این مدارک عبارت‌اند از:

  • بیمه نامه دانشجویی
  • مدرک پذیرش از مدرسه
  • رسید پرداخت هزینه های مدرسه
  • فرم تکیل شده لازم برای ویزا
  • گذرنامه دارای اعتبار

هزینه های زندگی در دبی به چه صورت است؟

امروزه یکی از موارد بسیار تاثیر گذار در زندگی و تحصیل اشخاص هزینه ها می‌باشند. هزینه های زندگی و شرایط اقتصادی هر فرد تعیین می‌کند که وی در چه شرایطی زندگی کند و کیفیت زندگی‌اش چگونه باشد.

به صورت کلی زندگی در این کشور از هزینه های بالایی برخوردار است. هر چند که این هزینه ها برای هر منطقه متفاوت است و می‌توان مناطق مناسب تری نیز برای زندگی و تحصیل یافت. جدا از هزینه های تامین معاش و هزینه های تحصیل در دبی باید به فکر هزینه های محل سکونت خود نیز باشید. در این زمینه تیم قارون شما را راهنمایی کرده و بهترین مشاوره ها را در زمینه املاک و تحصیل در دبی در اختیار شما قرار میدهند.

در صورتی که در زمینه تحصیل در دبی و مدارس دبی سوالی دارید، می‌توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *