تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه از جمله موضوعاتی است که باتوجه به شرایط و امکاناتی که دارد، بسیار مورد توجه است. اگر به دنبال تحصیل در کشوری با شرایط آسان هستید، ترکیه از جمله کشورهایی است که شرایط تحصیل را برای دانشجویان سایر کشورها از جمله ایران بسیار آسان کرده است.

عدم نیاز به ویزا از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت ورود به این کشور می‌باشد. کشور ترکیه به دلیل فاصله نزدیک تا ایران، هزینه‌های بسیار پایین اقامت و تحصیل و داشتن رشته‌های گوناگون تحصیلی، در نزد ایرانیان و حتی افراد خارجی کشوری محبوب برای تحصیل است.

علاوه بر همه این عوامل، این روزها بسیاری از ایرانیان با مقایسه شرایط تحصیل در ترکیه با سایر کشورها، به دلیل شرایط سخت تحصیل در سایر کشورها و هزینه‌های زیاد اقامت و تحصیل کشور ترکیه را برای تحصیل به سایر کشورها ترجیح می‌دهند. در ادامه این مقاله از قارون با ما همراه باشید تا با تمام شرایط تحصیل در کشور ترکیه آشنا شوید.

امکان ادامه تحصیل برای همه مخصوصاً کنکوری‌ها

اگر شما هم جز کسانی هستید که در ایران در رشته دلخواه خود در کنکور قبول نشده‌اید، همچنین تمایل دارید فقط در همین رشته تحصیل کنید، بهترین انتخاب برای شما تحصیل در کشور ترکیه است.

کشور ترکیه با داشتن انواع رشته‌های تحصیلی گوناگون بهترین انتخاب برای شماست. علاوه بر این، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه محدودیت سنی و مصاحبه ندارد و افراد با هر سنی می‌توانند در رشته دلخواه خود تحصیل نمایند.

تحصیل در کشور ترکیه

پایین‌تر بودن هزینه تحصیل در مقایسه با سایر کشورها

ایرانیان زیادی تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. اما بررسی هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی در سایر کشورهای خارجی آن‌ها را از ادامه تحصیل در خارج از کشور دلسرد می‌کند.

کشور ترکیه با داشتن کمترین هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها این مشکل را برای دانشجویان خارجی حل کرده است. به عنوان مثال خوابگاه‌های دانشجویی این کشور نسبت به سایر کشورها هزینه‌های کمتری دارد.

علاوه براین معمولاً در خوابگاه‌های این کشور هرروز یک وعده غذای رایگان سرو می‌شود و این کمک بسیار بزرگی برای کاهش هزینه‌های دانشجویان است. بنابراین ایرانیان به راحتی می‌توانند با کمترین هزینه در رشته‌های مورد علاقه خود مانند پزشکی، داروسازی و … تحصیل نمایند.

بررسی زبان آموزشی دانشگاه‌های ترکیه

معمولاً تدریس در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی صورت می‌پذیرد. البته دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که زبان تدریس در آن‌ها زبان انگلیسی است.

مکانیزم آموزش دانشگاه‌های ترکیه به این صورت است که سال اول برای دانشجویان خارجی کلاس‌هایی برای یادگیری زبان آموزشی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین دانشجویان از بابت زبان تدریسی در دانشگاه نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند.

شرایط زمانی مشابه ایران

بازه زمانی تحصیل در کشور ترکیه بسیار شبیه کشور ایران است. مانند کشور ما در اواخر شهریور و اوایل مهر مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی می‌شود و آموزش در دو ترم تحصیلی در طی سال صورت می‌پذیرد.

علاوه بر این، دو هفته تعطیلات زمستانی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود که در این بازه دانشجویان می‌توانند به کشور محل سکونت خود برای تعطیلات مسافرت کنند.

بررسی شرایط ورود به دانشگاه

قبل از ورود دانشجویان، آزمون‌هایی برای سنجش میزان سطح زبان برگزار می‌شود. بعد از برگزاری آزمون با توجه به نمره فرد کلاس‌های رایگان زبان برگزار می‌شود.

تحصیل در ترکیه

مدرک دانشگاه‌های ترکیه، مدرکی معتبر در دنیا

مدرک دانشگاه‌های ترکیه در هر سطحی در تمام دنیا اعتبار دارد. اگر شما بعد از ادامه یک مقطع تحصیلی در ترکیه مثلا کارشناسی، به فکر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در کشوری دیگر هستید، به راحتی می‌توانید به دلیل اعتبار مدرک اعطایی کشور ترکیه در سایر کشورها به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازید.

تنوع دانشگاه برای ادامه تحصیل در ترکیه

مانند کشور ایران در کشور ترکیه نیز دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی وجود دارد. برای دانشگاه‌های خصوصی این کشور مانند ایران باید هزینه پرداخت شود.

در حالیکه در دانشگاه‌های دولتی ترکیه مانند دانشگاه‌های ایران نیازی به پرداخت شهریه نیست، با این تفاوت که آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه نسبت به ایران بسیار آسان‌تر است و هزینه بسیار کمی برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه پرداخت می‌شود.

بررسی شرایط و مزایای بورسیه تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه مانند هر کشور دیگری برای دانشجویان نخبه و دارای اعتبارات علمی، مزایایی مانند اقامت رایگان و بورسیه تحصیلی و بسیاری از خدمات دیگر را درنظر گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مزایای بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه آشنا شوید.

  • خوابگاه رایگان

از مهمترین مزایا برای دانشجویان بورسیه، داشتن خوابگاه و غذای رایگان است.

  • شهریه رایگان

دانشجویان از دادن شهریه در دانشگاه‌های دولتی معاف هستند.

  • هزینه بیمه و درمان رایگان

تمام هزینه‌های درمان دانشجویان بورسیه رایگان است. دانشجویان به محض ورود به دانشگاه بیمه می‌شوند.

  • پرداخت هزینه سفر

تمام هزینه‌های سفر جهت تحصیل به کشور ترکیه برای دانشجویان توسط کشور ترکیه پرداخت می‌شود.

  • پرداخت کمک هزینه تحصیلی

با توجه به رشته تحصیلی، ماهانه مبلغی جهت کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌شود که این مبلغ برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است.

تحصیل در ترکیه

چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه

اگر شما هم مایل به دریافت بورسیه تحصیلی هستید، باید شرایط زیر را برای دریافت بورسیه تحصیلی داشته باشید:

  • سن مناسب

برای اخذ بورسیه، سن شما در سطح کارشناسی حداکثر 21 سال، در سطح کارشناسی ارشد 30 سال و در سطح دکترا باید زیر 35 سال باشد.

  • معدل تاییدی

دومین شرط برای اخذ بورسیه در دانشگاه‌های ترکیه، داشتن معدل خوب است. به طور میانگین برای دوره کارشناسی معدل باید بیشتر از 14 و در دوره دکترا و کارشناسی ارشد بیشتر از 15 باشد. شرط معدل تا حد زیادی وابسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی است.

  • ارائه مدرک زبان ترکی، تافل یا آیلتس

متقاضیان بورسیه تحصیلی حتما باید مدرک زبان ترکی داشته باشند. علاوه بر این شاید دانشگاه محل تحصیل شما به انگلیسی باشد، در غیر این صورت باید حتماً مدرک تافل و یا آیلتس داشته باشید.

جمع‌بندی

اگر شما هم جز کسانی هستید که مایل به ادامه تحصیل درخارج از کشور هستید باید بدانید کشور ترکیه با در نظر گرفتن شرایط تحصیل و اقامت آسان و هزینه‌های مناسب بهترین کشور برای تحصیل در رشته‌های مختلف می‌باشد. علاوه بر همه مزایای بالا، کشور ترکیه بسیار به ایران نزدیک است، و شما به راحتی می‌توانید در کوتاهترین زمان برای دیدن خانواده و یا انجام کارهای متفرقه به ایران سفر کنید.

نوشته های مرتبط